Każde miasto ma swoje charakterystyczne miejsca, które znane są wszystkim mieszkańcom i które stanowią swoiste „serce” takiej miejscowości. Nie inaczej jest w przypadku dolnośląskiego Bolesławca, jednak z drobnym zastrzeżeniem – serce tego miasta przyciąga nie tylko mieszkańców, ale i turystów, którzy bardzo chętnie zjeżdżają tu z całej Polski. Powodem jednak wcale nie jest bliskość morza, gór albo jezior – Bolesławiec poza atrakcjami typowo historycznymi i kulturowymi może się pochwalić tylko przepływającą przez niego rzeką Bóbr i wydzielonymi kąpieliskami.

Zabawa dla każdego

To właśnie dostęp do tego wodnego akwenu sprawia, że w Bolesławcu w okresie letnim roi się od gości – w większości przypadków są to przyjezdni z okolicznych miast i wsi, które nie mają dostępu do rzeki, ale nie brakuje też turystów z dalszych miejscowości. Ci bardzo chętnie rezerwują swoje noclegi w Bolesławcu w pobliżu rzecznych plaż, gdzie znajdują się również liczne atrakcje rozrywkowe. W okresie lata powstają tam na przykład ogródki piwne, wesołe miasteczka, otwierane są restauracje na świeżym powietrzu i tworzone są również boiska do piłki siatkowej i nożnej na plażach. Przepływająca przez miasto rzeka nakręca turystyczny machinę Bolesławca i sprawia, że czterdziestotysięczne miasto staje się bardzo prężnym ośrodkiem historycznym, przyrodniczym oraz turystycznym w całej okolicy. Szacuje się, że rocznie miasto odwiedza około pięćdziesięciu tysięcy turystów, z czego zdecydowana większość wybiera noclegi w oficjalnych hotelach i pensjonatach.

Ciekawe atrakcje

Wspomniana bolesławska baza noclegowa w zdecydowanej większości znajduje się w pobliżu centrum miasta, czyli tam, gdzie zlokalizowanych jest najwięcej atrakcji historycznych. Na turystów czekają między innymi: sam rynek Starego Miasta, kościół Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, kościół ewangelicki z XVII wieku, kościół dominikanów oraz kaplica elżbietanek, wieża z I połowy XIX wieku czy pochodzące z połowy czternastego wieku mury obronne, częściowo rozebrane w czasie wojen napoleońskich. Oprócz tego Bolesławiec to również atrakcje przyrodnicze, w tym kilka miejskich parków na czele z plantami oraz oczywiście przepływająca przez miasto rzeka Bóbr. W jej biegu wyznaczonych jest kilka kąpielisk, w tym trzy strzeżone, gdzie można nie tylko wypocząć nad wodą, ale i wypożyczyć sprzęt do pływania, łódki czy rowery.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>