Jednym z najbardziej malowniczych terenów Polski pozostaje, szczególnie w okresie wiosna-wczesna jesień, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, zwana inaczej Jurą. Teren ten słynie z nietypowej szaty geologicznej, na którą składa się wapienne podłoże z epoki mezozoiku, w wyniku procesów erozyjnych uformowane w nietypowe kształty. To świetne miejsce do aktywnego wypoczynku dla całej rodziny. Dla amatorów pieszych wycieczek dobrą informacją jest ograniczenie ruchu samochodowego na terenie chociażby Ojcowskiego Parku Narodowego.

Spokojne, rodzinne spacery dnem doliny Prądnika lub nieco bardziej wymagająca wspinaczka na Górę Koronną? Jura oferuje wiele ciekawych i pięknych tras o różnych stopniach trudności. Teren obfituje bowiem w szlaki turystyczne: najbardziej znana polska droga, tzw. Szlach Orlich Gniazd (o długości około 163 km) posiada swój „rowerowy” odpowiednik o długości ponad 190 km. Biegnie on od Krakowa do Częstochowy i obejmuje wszystkie najważniejsze zabytki architektury i przyrody na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Wszyscy pragnący zwiedzić okolicę w trochę bardziej nietypowy sposób mogą bez problemu wypożyczyć konie lub bryczki i powozy w wielu miejscach, położonych w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc oferujących nocleg. Jura Krakowsko-Częstochowska zachęca do konnych wycieczek: specjalnie dla amatorów konnej jazdy powstał Pomarańczowy Transjurajski Szlak Konny o długości ponad 200 km! W okresie zimowym część ośrodków organizuje także kuligi i przejażdżki zaprzęgami. Wypożyczalnie rowerów znajdują się także w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego, choć najpopularniejszym rozwiązaniem (ze względu na dostępność sprzętu i szeroką ofertę) jest wypożyczenie roweru w znajdującym się o rzut kamieniem od południowej części parku Krakowie. Zorganizowane wycieczki rowerowe dla rodzin, amatorów, jak i zawodowców oferuje także wiele ośrodków wypoczynkowych – korzystając z ich usług mamy pewność, że obrana trasa będzie nie tylko widowiskowa, ale także obfitująca w atrakcje w postaci zwiedzania pobliskich, licznych zamków bądź ich ruin, obiektów sakralnych i tworów geologicznych (jaskinie, ostańce, bramy skalne). Jurę Krakowsko-Częstochowską warto odwiedzić, by w aktywny i ciekawy sposób spędzić kilka dni urlopu czy nawet weekendu. Mnogość zabytków i dobra baza noclegowa na całym terenie gwarantuje niezapomniane przeżycia nie tylko pieszym turystom.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>