W okolicy Pogorzelicy prócz Niechorza i Muzeum Rybołówstwa Morskiego na turystę czekają również inne atrakcje, takie jak wspaniały zabytkowy wiatrak w Lędzinie, który powstał w 1723 roku. Jest to wiatrak typu holenderskiego. Kiedy ówczesny właściciel nabył budynek był on niedziałający, w dodatku bardziej przypominał ruinę niż prężnie działający wiatrak, ale z czasem i licznymi staraniami wrócił do dawnej świetności. W 1953 roku został wpisany na listę zabytków. Z czasem teren wokół wiatraka był coraz bardziej zagospodarowywany i obecnie właściciele stworzyli tam miejsca noclegowe [➥noclegi Pogorzelica] dla osób chcących zamieszkać w tym klimatycznym miejscu. W okolicy wiatraka powstała kawiarenka i domki, tak więc infrastruktura z biegiem lat coraz bardziej się rozwijała. Miasteczko może pochwalić się różnorodną infrastrukturą turystyczną [➥tutaj] dla szukających zakwaterowania.

Dla najmłodszych jedną z ciekawszych atrakcji podczas pobytu nad polskim morzem może być wizyta w Parku Miniatur w Dziwnowie [➥info park]. Na najmłodszych odkrywców czekają tam repliki latarni morskich z polskich terenów nadmorskich, wagony kolejowe z torami i infrastrukturą. Wszystkie repliki wykonane są ręcznie ze szczególną dokładnością odnośnie szczegółów. Większość eksponatów wykonana jest w skali 1:10. Wizyta w parku to nie tylko zabawa, ale swoista podróż brzegiem Bałtyku w poszukiwaniu lokalizacji, historii i przeznaczenia latarni morskich. Tak więc będąc z dziećmi w Pogorzelicy warto, a nawet trzeba odwiedzić tą atrakcję, nie tyle ze względu na zabawę, ale ze względu na aspekt edukacyjny.

Atrakcją dla osób lubiących ciszę i spokój bez wątpienia jest jezioro i rezerwat ptaków błotnych – Liwia Łuża. Jest to jezioro, które powstało przez odcięcie zatoki od morza. Jest to w takim razie naturalny zbiornik, który upodobało sobie jako siedlisko lęgowe liczne wodno-błotne ptactwo, które szukało dla siebie i dla swoich rodzin ciszy i spokoju podczas pory lęgowej. Pływanie i uprawianie sportów wodnych na tym akwenie nie jest możliwe, ze względu na teren ochronny oraz niewielką głębokość, ale możliwość spacerów brzegami jeziora to już inna kwestia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>