Malowniczy krajobraz Beskidów obejmuje zarówno skaliste szczyty (np. Pilsko), jak i zaokrąglone wzniesienia z piętrowym rozmieszczeniem górskiej roślinności. To wiadomo, bo któż z nas nie czytał o piętrach reglowych zapełnionymi różnymi gatunkami drzew iglastych i liściastych? Reszta jest już mniej oczywista. Nic więc dziwnego, że Nadleśnictwo Wisła postanowiło przybliżyć turystom w Istebnej beskidzką przyrodę przez założenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Myśl była doskonała. Ludzie rezerwują noclegi (>> tu ) w miejscowościach Beskidzkiej Trójwsi, a szczególnie w Istebnej, dlatego podczas ich wypoczynku można także propagować konieczność dbania o naturę. A jak można o nią dbać nic o niej nie wiedząc? W podręcznikach szkół podstawowych i gimnazjalnych temat roślinności górskiej jest często omawiany pobieżnie, co może prowadzić do niewiedzy, a w przyszłość ignorancji. Dzięki edukowaniu poprzez rozrywkę, turyści mogą wpoić sobie dobre nawyki o tym jak zachować się w lesie oraz na górskich ścieżkach. A o tym jak należy zachowywać się w kontakcie z przyrodą Ośrodek wie najlepiej.

Otóż początek jego działalności datuje się na rok 1997. Jednostką macierzystą jaką jest Nadleśnictwo Wisła ma obecnie pod swoją opieką około 20 tysięcy hektarów lasów państwowych. Dodatkowo nadzoruje również 4 tysiące hektarów lasów prywatnych, więc leśno-górskie życie zna od podszewki. Las, bardzo często bywa ofiarą bezmyślnego zachowania ludzi. Nieoczytani turyści łamią gałęzie, wyrzucają śmieci do trawy zamiast śmietnika, a przy spotkaniu z dzikim zwierzęciem nie wiedzą jak się zachować.

Beskid Śląski (>> tu https://pl.wikipedia.org/wiki/Beskid_%C5%9Al%C4%85ski) jest domem jeleni, saren, lisów, kun, dzików, borsuków, ale także wilków i niedźwiedzi. Co prawda zwierzęta są bardziej przestraszone ludźmi niż mogłoby się wydawać, jednak nieprawidłowe ludzkie zachowanie może spowodować atak. Przed wędrówką warto zapoznać się z regułami obowiązującymi podczas takich spotkań albo poczytać o tym w Ośrodku. W placówce można obejrzeć panoramę beskidzką, a także poznać ciekawostki ze świata beskidzkiej flory i fauny. Specjalne wystawy prezentują charakterystyczne dla tego miejsca rośliny, a także wypreparowane zwierzęta, z którymi możemy się spotkać podczas przechadzania się po górach. Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godzinach od 9:00 do 16:00.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>